تحصیل در فنلاند

 تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند تحصیل در فنلاند

در این مقاله سعی ما بر این است که شما را بیشتر با شرایط اخذ ویزای تحصیلی فنلاند ،  شرایط تحصیل در فنلاند ، چگونگی اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای فنلاند، چگونگی اخذ ویزای تحصیلی فنلاند و امور مرتبط با تحصیل در فنلاند آشنا کنیم ، باشد که کمکی هر چند کوچک در راستای رسیدن شما به اهدافتان کرده باشیم .

تحصیل رایگان در کشور فنلاند، کشور هزار دریاچه و بسیار زیبا و رویایی، با پوشش هشتاد درصدی از بافت جنگلی شاید آرزوی خیلی از افراد علاقمند به تحصیلات عالیه باشد، سالانه تعداد زیادی از افراد به جهت برخورداری از امکانات دانشگاهی با سطحی نسبتآ بالا و همینطور تحصیلات رایگان جذب فنلاند میشوند. فنلاند از شرق با روسیه و از غرب با سوئد همسایه میباشد و پنجمین کشور پهناور اروپایی محسوب میگردد. زمستانی بسیار تاریک و تابستانی بسیار نورانی دارد و تابستانش گرم و کوتاه و زمستانش سرد و تاریک و بسیار بلند دارد. بدلیل نامساعد بودن آب و هوای قسمت شمالی فنلاند ، بیشتر مردم آن در جنوب این کشور زندگی میکنند و شغل ماهیگیری از منابع مهم درآمد بحساب می آید.
اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای فنلاند

شروع سال تحصیلی در دو ترم پاییز و بهار میباشد ،دانشگاهها در بیشتر رشته های تحصیلی در ترم پاییز دانشجو میپذیرند و فقط تعداد کمی از رشته ها هستند که بخاطر شرایط خاص  بطور جداگانه در ترم بهار هم دانشجو میپذیرند
فاصله بین سالهای تحصیل در مقطع لیسانس تا فوق لیسانس نباید بیشتر از 5 سال باشد ، و جهت ادامه تحصیل در کشور فنلاند و در مقطع فوق لیسانس داشتن نمرۀ 6.5 در آزمون IELTS الزامی میباشد، و حداقل معدل جهت ادامه تحصیل در فوق لیسانس 13 میباشد. و همچنین جهت تحصیل در مقطع دکترا در فنلاند شما نیاز به نمرۀ آیلتس آکادمیک 7و در بعضی مواقع GREدارید و حداقل معدل در دورۀ دکترا 15 میباشد.
زمان شروع کلاسها در فصل پاییز و در آخر تابستان ،تقریبآ اواخر شهریور و اوایل مهرماه است،  امکان گرفتن خوابگاه نیز برای دانشجویان با هزینه ایی کم در حدود 250 یورو و به بالا در فنلاند موجود میباشد ، کلیۀ هزینه های زندگی یک دانشجو در دورۀ تحصیل و زندگی خود در کشور فنلاند در حدود 7000 یورو در سال میباشد که این مبلغ در مقابل هزینه های زندگی و تحصیل در انگلستان و یا زندگی و تحصیل در آلمان و یا زندگی و تحصیل در آمریکا و زندگی و تحصیل در کانادا بسیار پایینتر و مقرون بصرفه تر میباشد. پیشنهاد میشود جهت مخارج ماهانه خود به ازای هرماه 700-900 یورو مد نظر داشته باشند. دانشجو بهنگام تحصیل در فنلاند از بیمه تحصیلی دانشجویی برخوردار میباشد ، زبان تحصیل در فنلاند انگلیسی میباشد و دانشجو نیازی به یادگیری زبان دیگری به جز انگلیسی ندارد. دانشجویان در دورۀ تحصیل در فنلاند اجازۀ 20 ساعت کار در هفته را دارند.

حداقل معدل در مقطع کارشناسی در فنلاند 13 میباشد ، طول دورۀ کارشناسی در فنلاند تقریبآ 3 تا 4 سال میباشد ،حداقل معدل در دورۀ کارشناسی ارشد 13 و حداقل معدل در دورۀ دکترا در فنلاند 15 میباشد، طول دورۀ تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فنلاند 2 سال و طول دورۀ تحصیل در مقطع دکترا در فنلاند حدود 3 تا 5 سال میباشد.

امکان بورسیه  بطور خاص فقط در مقطع دکترا وجود دارد و برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسختی میتوان بورسیه گرفت، این بدین خاطر است که دولت تمامی هزینه های تحصیلی را پوشش میدهد و دانشجو کاملآ رایگان در حال تحصیل میباشد و شما متقاضی عزیز باید آمادگی مدیریت هزینه های زندگی در فنلاند بهنگام تحصیل در فنلاند را داشته باشید و توانایی پرداخت هزینه های مسکن و خورد و خوراک و رفت و آمد و پوشاک خود را داشته باشید. همچنین امکان بورسیه جهت Post-Docهم فعلآ وجود ندارد. در حال حاضر امکان تحصیل رایگان برای همۀ رشته ها به جز پزشکی و هنر در فنلاند وجود  دارد.

امکان کار بصورت پاره وقت برای دانشجویان وجود  دارد، ولیکن  پیدا کردن کار برای کسانیکه زبان فنلاندی و یا سوئدی نمیدانند خیلی دشوار است .به همین خاطر است که نمیتوانید برای درآمد داشتن جهت مخارج زندگی در فنلاند روی داشتن شغل حساب باز کنید و حتمآ باید از قبل پس انداز به همراه خود داشته باشید.

تحصیل در دورۀ دکترا در کشور فنلاند کاملآ رقابتی است و بدلیل داشتن شرایط خوبی همچون رایگان بودن تحصیل متقاضیان تحصیل در دورۀ دکترا در دانشگاههای فنلاند باید از شرایط بسیار خوبی برخوردار باشند. و تمامی دروس در این مقطع به زبان انگلیسی میباشد.
اخذ ویزای تحصیلی فنلاند
در هنگام اخذ ویزای تحصیلی فنلاند ، ابتدا به شما یک ویزای موقت میدهند که وارد فنلاند شوید ، و پس از انجام امور مرتبط با دانشگاه باید به اداره مهاجرت رجوع  کرده و درخواست کارت اقامت را بدهید ، اقامت شما موقت یکساله میباشد و بنا به لزوم  هرساله تمدید میگردد. از سال 2012 ببعد کارت اقامت بطور مسقیم در خود سفارت فنلاند در تهران صادر و به متقاضی داده میشود.

مشروح مدارک مورد نیاز :

1-ارائۀ پذیرش از دانشگاه و یا فایل آن بهمراه دو نسخه کپی.
2-مدرک زبان بهمراه دو نسخه کپی از آن.
3-بیمه یکساله با اعتبار 30000 یورو که باید آنرا از سایت swiss careبه مبلغ 219 یورو خریداری کرده باشید بهمراه دو نسخه کپی از آن.
4-پاسپورت و دو نسخه کپی از آن ، اگر کمتر از یکسال از اعتبار پاسپورت شما گذشته است پیشنهاد میشود حتمآ آنرا تعویض نمایید.
5-اصل شناسنامه و دو نسخه کپی از آن .
6-دو قطعه عکس رنگی 6*4
7-نامه تمکن مالی از بانک به میزان 10000 یورو و دو نسخه کپی از آن .
8-مدارک فارغ التحصیلی از دبیرستان ببعد بهمراه ریز نمرات.
9-حتمآ CVداشته باشید و اگر ندارید تنظیم کنید.
بطور کلی از همۀ مدارک بالا یک اصل بهمراه دو کپی ارائه شود.
دانشگاهها در فنلاند به دو دستۀ پلی تکنیک universities of applied scienceو دانشگاههای معمولی تقسیم میشوند.

دانشگاههای پلی تکنیک از معدود دانشگاههایی هستند که در دورۀ  لیسانس دانشجو میگیرند و تحصیل در آنها به زبان انگلیسی میباشد. در این دانشگاهها بیشتر به مسائل حرفه ایی و عملی میپردازند و بسیاری از دانشجویان این دانشگاهها دارای سن بالا نیز هستند و اغلب شاغل میباشند . مدرک این دانشگاهها اغلب جهت پیدا کردن کار در فنلاند مناسب میباشند.و مدرکی که از این دانشگاه دریافت میکنید معادل لیسانس است که مورد تایید وزارت علوم ایران نیز میباشد ولیکن اگر بخواهید در دانشگاههای دیگر فنلاند ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داشته باشید مدرک شما مورد تایید نمیباشد و شما ملزم به گذراندن یک سری واحدهای اضافی، تقریبآ 5 درس هستید تا مدرکتان جهت ادامه تحصیل در دانشگاههای عادی فنلاند مورد تایید قرار گیرد ،در دانشگاههای معمولی فنلاند نیز دروس در دورۀ کارشناسی به زبان انگلیسی نمیباشند .

چنانچه در قبل هم آوردیم ، بخاطر رایگان بودن تحصیل در فنلاند ، تحصیل در فنلاند متقاضیان زیادی را دارا میباشد و به همین دلیل رقابت سنگین است و زمان ثبت نام و ارسال مدارک از اهمیت ویژه ایی برخوردار است و چنانچه در زمان معین شده اقدام نفرمایید ،پروندۀ شما رد میشود.

برای دانشجویان بین المللی نیز امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی نیز موجود میباشد.  پس از پایان دورۀ تحصیل در فنلاند ،امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری نیز وجود دارد. دانشجویان بین المللی میتوانند بعد از اتمام تحصیلات در فنلاند درخواست تمدید ویزای موقت خود را بدهند و یکسال اقامتشان تمدید خواهد شد به جهت پیدا کردن شغل در کشور فنلاند و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری.

فارغ التحصیل بودن از دانشگاههایی همانند پیام نور و یا علمی کاربردی نیز خدشه ایی به روند اخذ پذیرش و ویزای شما وارد نمیکند و در این روند ، اخذ پذیرش و ویزای شما بستگی به تمامی عوامل و شرایط شما همچون نمرۀ زبان و معدل دانشگاهی و ظرفیت دانشگاه در رشتۀ خاص مد نظرتان ، مدرک تحصیلی ، ریزنمرات و … دارد .

تحصیل در دورۀ دکترا در کشور فنلاند تاریخ پایان خاصی ندارد و در همۀ اوقات از سال میتوان وارد این مقطع شد و پذیرش شما در دورۀ دکترا مبتنی بر اینست که مدرک فوق لیسانستان را اخذ نموده باشید و بتوانید نظر مثبت یک استاد دانشگاه را جهت راهیابی به پروژه های مختلف جلب کنید . و جهت اینکار میبایست پروپوزال خود را به آدرس اساتید دانشگاههای مختلف ایمیل نمایید.

چنانچه  دارای تابعیت یکی از کشورهای اسکاندیناوی هستید نیازی به اجازۀ اقامت ندارید. ولی اگر تحصیل شما بیشتر از 6 ماه بطول می انجامد شما موظف هستید خود را به ادارۀ ثبت احوال محل خود معرفی کرده و در آنجا ثبت نام نمایید. در صورتیکه دارای تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستید نیزاجازۀ اقامت را نیاز ندارید ولیکن اگر تحصیل شما بیش از 3 ماه بطول می انجامد باید در ادارۀ پلیس شهر محل سکونت خود ثبت نام نمایید. چنانچه دارای تابعیت از کشورهای اسکاندیناوی و اتحادیه اروپا نمی باشید  و در صورتیکه متقاضی تحصیل در فنلاند باشید نیاز به اجازۀ اقامت خواهید داشت .

در اینجا لیست مهمترین دانشگاههای فنلاند را برایتان فراهم آورده ایم:

Finland Universities
Åbo Akademi University
University of Helsinki
University of Joensuu
University of Jyväskylä
University of Kuopio
University of Lapland
University of Oulu
University of Tampere
University of Turku
University of Vaasa
Åland Polytechnic
Arcada
Central Ostrobothnia University of Applied Sciences
Diaconia University of Applied Sciences
EVTEK University of Applied Sciences
HAMK University of Applied Sciences
Helsinki Polytechnic Stadia
HUMAK University of Applied Sciences
Jyväskylä University of Applied Sciences
Kajaani University of Applied Sciences
Kemi-Tornio University of Applied Sciences
Kymenlaakso University of Applied Sciences
Lahti University of Applied Sciences
Laurea University of Applied Sciences
Mikkeli University of Applied Sciences
North Karelia University of Applied Sciences
u Polytechnic – University of Applied Sciences
Pirkanmaa Polytechnic – University of Applied Sciences
Rovaniemi University of Applied Sciences
Satakunta University of Applied Sciences
Savonia University of Applied Sciences
South Carelia Polytechnic
Svenska Yrkeshögskolan
Sydväst Polytechnic
Tampere Polytechnic – University of Applied Sciences
Helsinki University of Technology
Lappeenranta University of Technology
Tampere University of Technology
Hanken Swedish School of Economics and Business Administration
(Helsinki School of Economics (HSE
(Turku School of Economics (TSE
Finnish Academy of Fine ArtsSibelius Academy
Theatre Academy
University of Art and Design Helsinki UIAH
HAAGA-HELIA University of Applied Sciences

 

موسسه حقوقی نوباآوران با مجوز رسمی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری
تهران، بلوارمیرداماد، میدان مادر، خیابان بهروز، کوچه یکم، پلاک۳، واحد۱۵

موبایل

09128875020

شماره های تماس

02126422771– 02126422086

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ki